Szukaj:Słowo(a): Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
WItam z rana z kawką.
Trochę Was podczytywałąm przez weekend, ale jakoś nie mogłam zabrać się do pisania. Małż okupował przestrzeń koło komputera, bo wzięło go na porządki i cała szafa, w której trzymamy komputer była wywrócona do góry nogami.

Ale wam zazdroszczę tego spotkania w Kraku. Może na wakacjach jak przyjedzie Ania zrobimy jeszcze jedno spotkanie. Bardzo chciałabym się z Wami poznać 'face to face'
Pogoda dobijająca jest. Nawet na spacer nie da się wyjść Od przyszłego weekednu zaczyna mi się kołowrót z maturami. Jestem z komisji egzaminacyjnej, więc na początek szkolenia a potem sprawdzanie, sprawdzanie i jeszcze raz sparwdzanie. W przyszły czwartek jadę na szkolenie do Jaworzna na popołudnie. KOńczys ie koło 19, a o tej porze Zocha jest kąpana. Tatuś będzie musiał sobie sam poradzić z kąpielą i jedzeniem. Po raz pierwszy Zocha dostanie butlę zamiast cyca na noc. Trochę się tego boję,ale cóż keidys musi być ten piewrszy raz, a poza tym trochę kasy zawsze się przyda.

W piątek idę pierwszy raz na fitness. Już się nie moge doczekać
Rozmawiałyśmy już na ten temat ale informacja ta może także przydać się innym.

W druku UCAS można napisać EGZAMIN MATURALNY lub MATURA. Awarding body przy ocenach końcowych z poszczególnych przedmiotów to szkoła do której Pani uczęszcza, w wypadku wyników egzaminu maturalnego będzie to na przykład Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie / Jaworznie, itp. - tłumaczenie na język angielski to Regional Examination Board .
Wzór dokumentu ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI znajdzie Pani w Gazecie Wyborczej / Kujonie polskim z dnia 12-13 marca 2005.

Pozdrawiam

Centrum Informacji
Jeśli uczelnie nie podały żadnych przedmiotów proponuję sprawdzić jakie przedmioty na egzaminach A-levels muszą zdawać uczniowie brytyjscy planujący studia na tych właśnie kierunkach. Przykładem może być następująca strona: http://www.admissions.ox.ac.uk/courses/enreq.shtml

Informacja o nowej maturze dostępna jest na stronach Ministerstwa Edukacji oraz komisji egzaminacyjnych, tam właśnie można kierować uczelnie:
http://www.men.waw.pl/oswiata/nowa_matura/wyniki.php
http://www.cke.edu.pl/obrazki/mapa.html
http://en.oke.jaworzno.pl
http://www.oke.jaw.pl/okeen/index.php?wybor=matstructure
http://www.oke.jaw.pl/okeen/index.php?wybor=aboutmatura

Pozdrawiam

Centrum Informacji
Witaj:)
Ja mam olbrzymie doświadczenie w tej kwestii:) Nie wiem, na jakie pytania chcialbyś konkretnie usłyszeć odpowiedź, może na razie napiszę Ci ogólnie:
1. Egz. składa się z 2 części: humanistycznej (j. polski, historia, WOS) i mat-przyrodniczej (dużo matematyki, fizyka, chemia, biologia, geografia). Z każdej części można maksymalnie uzyskać 50 punktów, czyli razem 100.
2. Egz. w części mat- przyrodniczej wychodzi w Polsce raczej słabo - na poziomie 48 %. Muszę przyznać, że dla przeciętnego ucznia jest on dosyć trudny. Żeby się dobrze przygotować trzeba robić duuużo zadań. Przykładowe testy znajdziesz na stronach komisji egzaminacyjnej: www.oke.jaworzno.pl lub www.cke.pl.
3. Egzamin sprawdzany jest przez egzaminatorów z poza szkoły, do której uczęszcz twój brat.

To tak bardzo ogólnie. Jeśli masz więcej pytań - pytaj:) Dobrze orientuję się w temacie.
Arkusze powinny być dostępne na stronach komisji egzaminacyjnych:
www.oke.jaworzno.pl
www.cke.pl

Trzeba odnaleźć zakładkę MATURA i potem ARKUSZE
Miłej nauki
Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, w naszym mieście zdało 90,78% maturzystów. Spośród 694 zdających pozytywny wynik otrzymało 630 osób, w tym 87 dzięki amnestii ogłoszonej rok temu przez ministra Romana Giertycha. Żory wypadły lepiej niż całe województwo: w regionie powiodło się 89,99% zdających, a wskaźnik „amnestyjny" jest niższy. Wyniki w naszym mieście są lepsze niż w Rybniku, Katowicach czy Gliwicach. Matura odbywała się w dniach 4-31 maja.

źródło: Gazeta Żorska
Znaczy temat który wybrałem musiałem oddać teraz ale mature mam dopiero za rok...trzeba to zapiodać z ponadrocznym wyprzedzeniem..
a temat: "Literatura fantastyczna na podstawie książek A.Sapkowskiego J.R.R.Tolkiena oraz F.(W?)Kres." zostało narazie zatwierdzone przez polonistke i wicederektorke...teraz zostakje okręgowa komisja egzaminacyjna w Jaworznie .
a mam pytanko czy jak mnie nie było w szkole tomoge w jakis inny cudowny sposób się dowiedzieć o swoich wynikach np.: w necie


Na stronie OKE (Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej) Twojego rejony (CHYBA w Jaworznie) powienin być odnośnik o wynikach....
Lista uczelni, które będą się jutro prezentować:

Katowice, 19 września

Uczelnie akademickie

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach
2. Politechnika Śląska
3. Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
4. Politechnika Częstochowska
5. Politechnika Wrocławska
6. Politechnika Krakowska
7. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
8. Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
9. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Wydział Zamiejscowy Informatyki w Bytomiu
10. Akademia Leona Koźmińskiego
11. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
12. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach

Uczelnie zawodowe

13. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
14. Śląska Wyższa Szkoła Medyczna
15. Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. J. Ziętka w Katowicach
16. Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach
17. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
18. Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
19. Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
20. Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, Wydział Zamiejscowy w Zabrzu
21. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
22. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
23. Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej
24. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
25. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
26. Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
27. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie

Szkoły policealne i językowe

28. Kolegia prowadzone przez Województwo Śląskie
29. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
30. Szkoła Morska w Gdyni
31. Szkoła Języków Obcych PROFI-LINGUA

Inni wystawcy

32. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
33. Ministerstwo Obrony Narodowej
34. Parlament Europejski, Biuro Informacyjne w Polsce
35. Konsulat USA / Komisja Fulbrighta
36. Perspektywy ? Fundacja Edukacyjna
37. Perspektywy.pl ? Edukacyjny Portal Maturzystów
38. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON
39. Polska ? Dziennik Zachodni
40. ABITURIENT Kursy dla Maturzystów
Matura z angielskiego może być unieważniona w dwóch śląskich szkołach. Kuratorium odkryła naruszenia przepisów. W jednej ze szkół przed czasem otwarto koperty z arkuszami, w drugiej nauczycielce zadzwonił telefon.

Do nieprawidłowości w szkołach w Zawierciu i Gliwicach wykryli wizytatorzy Śląskiego Kuratorium Oświaty. Decyzję o tym, czy unieważnić maturę, podejmie po analizie przypadków dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

W Gliwicach w niepublicznym zespole szkół prowadzonym przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży dyrektor wbrew przepisom przed rozpoczęciem egzaminu otworzył kopertę z płytami. Tłumaczył, że chciał sprawdzić, czy da się je bez problemu odtworzyć.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Zawierciu podczas odtwarzania nagrania z płyty zadzwonił telefon komórkowy jednej z nauczycielek, oddelegowanej do komisji z innej szkoły. Zdenerwowana kobieta nie umiała go wyłączyć, udało się to dopiero po chwili.

- Nie mam wątpliwości, że doszło tu do naruszenia przepisów. Nauczyciel nie powinien mieć na sali telefonu, to naganny przypadek. Musimy jednak ustalić, czy mogło to mieć wpływ na wynik egzaminu - powiedział dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Roman Dziedzic, dodając, że decyzję w sprawie ewentualnego unieważnienia egzaminu podejmie w najbliższych dniach.

Dziedzic podkreślił, że nagranie jest odtwarzane podczas matury dwa razy, a według relacji dyrektora sygnał komórki był słyszalny tylko w pierwszych ławkach, uczniowie siedzący z tyłu go nie słyszeli.

W obu przypadkach sprawcy zamieszania muszą się liczyć z surowymi sankcjami. Nauczycielka może zostać ukarana zgodnie z kodeksem pracy, np. upomnieniem lub naganą, może też stanąć przed komisją dyscyplinarną dla nauczycieli. Śląskie Kuratorium Oświaty jeszcze w środę skieruje pismo do jej przełożonego, wnioskując o wyciągnięcie konsekwencji.

rp.pl
Piątek, 19 stycznia 2007
Amnestia maturalna obniża poziom edukacji?

Po tym jak minister edukacji zaczął majstrować przy egzaminie dojrzałości, maturzyści uznali, że na maturze nie warto się męczyć - uważa "Metro". Leniwi wybierają najłatwiejszy poziom i idą na płatne studia. Ambitniejsi tylko przedmioty, które pomogą im w otrzymaniu indeksu.

Amnestia maturalna obniża poziom edukacji - grzmiał podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Trociuk, rzecznik praw obywatelskich. Wtórowała mu sędzia Ewa Łętowska, która wielokrotnie podkreślała, że zasady ustalone przez Romana Giertycha obniżają rangę egzaminu dojrzałości i nie ma on tej wartości co kiedyś. Możliwe, że mieli rację - pisze dziennik.

Dla dzisiejszego abiturienta matura znaczy niewiele. Okazuje się, że większość młodych ludzi chce ją zdać jak najmniejszym wysiłkiem. Przykłady? W tym roku maturzyści będą musieli zdać trzy testy: z polskiego, języka oraz dowolnie wybranego przedmiotu. Dodatkowo każdy może jeszcze zdawać przedmioty, które są mu niezbędne do przyjęcia na studia. Można też zdawać maturę z określonego przedmiotu na poziomie rozszerzonym po to, by łatwiej można było dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Dziennik podaje, że według wstępnych danych okręgowych komisji egzaminacyjnych maturzyści postanowili pójść na łatwiznę. Język polski na poziomie rozszerzonym będzie zdawało niewiele ponad 10% uczniów - w województwie śląskim i małopolsce będzie to dokładnie 11%. Podobnie jest z językiem angielskim. Mimo wcześniejszych deklaracji na poziomie rozszerzonym podejdzie do niego mniej niż 20% uczniów.

Polski i angielski w większości przypadków nie jest potrzebny do egzaminów na studia, dlatego uczniowie wolą zdawać te przedmioty na łatwiejszym poziomie - przybliża dyrektor OKE w Jaworznie Roman Dziedzic.

A dlaczego nieliczni zdecydowali się na większy trud? Od początku wiedziałem, że niektóre przedmioty muszę zdać na poziomie rozszerzonym - twierdzi maturzysta z Łodzi Maciek Godyń. Jasne, mógłbym olać i wybrać podstawowy, ale wtedy zero szans na studia. Ale wiem, że masa znajomych wybiera poziom podstawowy ze wszystkiego i ja im się nie dziwię. Chcą zdać maturę bez problemów. A studia? Albo się nie wybierają, albo pójdą na płatną uczelnię - dodaje rozmówca "Metra". (PAP)

Witam,

Mam parę pytań odnośnie wypłniania formularza UCAS w internecie. Zauważyłem, że na forum wielokrotnie poruszany był już temat papierowej jego wersji. Niestety, nowa wersja formularza stworzyła nowe problemy. I tak:

1) Czy można składać podanie na dwa kursy na tym samym Uniwersytecie? Interesuje mnie zarówno Filozofia,politologia i ekonomia oraz Prawo na Oxfordzie. Wiem, że ostatecznie i tak musiałbym wybrać jedno gdybym się dostał, ale czy można próbować na oba?
2) Czy jako szkoły, do których uczęszcząłem, powinienem podać wszystkie od gimnazjum włącznie?
3) Czy należy podać wynik egzaminu gimnazjalnego oraz oceny uzyskane na koniec gimnazjum? Jeżeli tak to w jaki sposób umieścić je w formularzu? (Jaka to "qualification"?)
4) Jakie oceny uzyskane w liceum należy podać? Jak je umieścić w formularzu? (Jaka to "qualification"?)
5) Czy jako przedmioty maturalne podać należy wyłącznie te, które mam zamiar zdawać na maturze?
6) Czy jako "centre" zarówno egzaminu maturalnego jak i gimnazjalnego mogę podać "Regional Examination Board in Jaworzno" (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie)?
7) W jaki sposób nazwać szkoły, do których uczęszcząłem (propozycje poniżej znalazłem na oficjalnych stronach tych szkół):
I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie = Juliusz Slowacki High School in Chorzow ?
Gimnazjum Sportowe nr 11 w Chorzowie = Sports Gymnasium No 11 in Chorzow ?
8) Jakie "school/college" wymienić podczas podawania wyniku egzaminu FCE i CAE? Czy jako "awarding body" wymienić "UC ESOL"?
9) Czy należy w jakiś sposób wyjaśnić zasady polskiego systemu edukacji? Jeśli tak to gdzie?
10) Czy należy w jakiś sposób wymienić inne swoje osiągnięcia (konkursy, olimpiady)? Jeśli tak to gdzie?

Chwilowo umknęły mi inne pytania, ale pozwolę sobie napisać jeżeli napotkam jeszcze jakieś trudności.
strona komisji egzaminacyjnej
http://www.oke.jaworzno.pl/
Maturalna sesja
( Mariusz Mazur, Co Tydzień )

W miniony piątek odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice. Sesję pod nieobecność przewodniczącego rady Marcina Gierlacha poprowadził jego zastępca Bartosz Malaka. Tematem przewodnim sesji była dyskusja na temat „Najważniejszy dzień w życiu czy kolejny egzamin - przed egzaminami maturalnymi i gimnazjalnymi”.

Szczegółowo o egzaminie gimnazjalnym i maturze opowiedział Roman Dziedzic, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Przypomniał on, że od tego roku nie ma już amnestii maturalnej wprowadzonej przez Romana Giertycha. W zamian maturzysta, który nie zdał jednego z pięciu egzaminów może zdawać egzamin poprawkowy w sierpniu. Dyrektor OKE udzielił także maturzystom kilku rad. – Zostaw telefon komórkowy poza salą egzaminacyjną, ponieważ jeśli telefon zadzwoni w czasie egzaminu będziesz musiał zakończyć egzamin – przestrzegał R. Dziedzic.

Drugim gościem na piątkowej sesji była Aleksandra Żołna, Kierownik Zespołu Szkół i Placówek Urzędu Miasta Mysłowice, która przedstawiła dane o ilości osób zdających maturę w Mysłowicach. W 2007 roku ogółem we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w naszym mieście egzamin dojrzałości zdawało 608 uczniów. Zdało 493, z czego 63 zostało objętych „amnestią” ministra Giertycha. Mysłowickie ogólniaki nie mają się czego wstydzić jeśli chodzi o liczbę zdanych matur. W LO II na 166 maturzystów nie zdała tylko jedna osoba. Prawie tak dobry wynik osiągnęło także LOI na 210 zdających zdało 207.

Następna sesja Młodzieżowej Rady Miasta już 25 kwietnia o godz. 14 w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Tematem przewodnim będzie dyskusja na temat „Narkotyki, alkohol i antykoncepcja. Problemy i tematy tabu.”
W maju młodzi radni wybierają się na Ukrainę na zaproszenie młodzieżowej rady miasta z Mikołajewa.
Filozofię na maturze miano wprowadzić wraz z obowiązkowym przedmiotem filozofia do szkół. Myślę, że jest zasadnicza róznica między tym przedmiotem a językami starożytnymi. Co innego językie martwe, z którymi nie zetknie się w życiu nikt, kto nie będzie tego chciał (czyli lekarze, filolodzy, kulturoznawcy, historycy, filozofowie), a co innego uniwersalne problemy ludzkie, etyka, logika, sztuka dyskutowania. I choć te sprawy dotyczą każdego, nawet opiewane tu kulturalne środowisko LO III przedmiot ten wyśmieje. Inna sprawa, że na maturze można sprawdzić wiedzę z zakresu historiozofii najwyżej, a nie filozofii. Dlatego mi nie żal.

Nie wiem, skąd wziąłeś liczbę 49 miast. Okręgowych komisji jest osiem: we Wrocławiu, Jaworznie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Łomży. Po co kazać ludziom jeździć zdawać maturę pisemną z mało popularnego przedmiotu w odległej miejscowości, jeśli i tak wszystkie arkusze egzaminacyjne przyjeżdżają do ucznia? Co do komisji egzaminacyjnych na egzaminie ustnym, to nie dostają one wynagrodzenia za swą pracę. Osoby o uprawnieniach egzaminatora dostają powołanie do bezpłatnej pracy w takiej komisji, a jeśli bez podania istotnego powodu odmówią, tracą uprawnienia, nie mogąc sprawdzać prac pisemnych (za co są już pieniądze).
Problem leży w tym, że do każdego egzaminu musi powstać kilka arkuszy, w każdej OKE jedna wersja (stamtąd przesyłane są CKE, która wybiera arkusz dla całego kraju). Ma to utrudnić przeciek (nawet twórcy nie wiedzą, czy użyty zostanie ich arkusz), ale podnosi koszty. I wydłuża czas trwania matur - na każdy przedmiot przewidziano osobny dzień, zatem grubo ponad tydzień traci się na egzotyczne przedmioty.

Obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym nikomu nie zaszkodzi. Podstawy logiki w rozumowaniu i argumentowaniu przydają się nie mniej niż właściwa derywacja czasowników "pójść" i "zakręcać". Pomijając pasjonującą lekcję pt. "nie od wszystkiego cwaniaku w życiu uciekniesz", matematyka zmusza do myślenia nie związanego z kopulacją i zdobywaniem pożywienia, a więc do myślenia, którego na poziomie ewolucyjnym naszego gatunku możemy już powoli zacząć wymagać od wszystkich osobników.
Pisze się do swojej okregowej komisji egzaminacyjnej
U mnie w szkole pomagał w tym dyrektor, wiem, ze chyba nawet on te zmienione deklaracje zawozil do Jaworzna, gdzie była moja komisja
Ja wpisałem:

"... Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie..."

A co do WKU:

Stosunek do służby: nieuregulowany - poborowy

czyli mniej więcej tak jak większość kandydatów, chyba że ktoś ma B, D lub E.
Przy odrabianiu prac domowych długopisy przegrywają z klawiaturą. W szkołach zadania opisowe wypierane są przez testy i ćwiczenia. W efekcie uczniowie coraz gorzej radzą sobie z ręcznym pisaniem.

Co robią dzisiejsi uczniowie, gdy mają napisać wypracowanie domowe, referat albo inną dłuższą pracę pisemną? Siadają przy komputerze, uruchamiają edytor tekstów i nauczycielowi oddają wydruk. - To normalka - mówi Sylwia, uczennica jednego ze stołecznych gimnazjów. - W komputerze jest wygodniej. Program sprawdza błędy, nie trzeba nic kreślić czy przepisywać - dodaje. Twierdzi, że nauczyciele są zadowoleni, bo prace są przejrzyste i łatwiej je sprawdzać.

Jednak komputerowa łatwizna, na którą idą uczniowie i nauczyciele, nie wychodzi dzieciom na dobre. Bo gdy w końcu piszą tekst długopisem, mają z tym wielki problem. Tak jak zdający ostatni egzamin gimnazjalny - w niektórych województwach jedna czwarta uczniów z wypracowania nie dostała nawet punktu.

Gdy robię pisemne kartkówki, jest dramat

- Dzieci nie piszą, więc nie umieją pisać - twierdzi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Komunikatory internetowe, SMS-y i wypracowania ściągane z sieci nie rozwijają tej umiejętności - dodaje.

Nie tylko edytory tekstów powodują, że ręczne pisanie kuleje u dzieci. Zmieniły się też metody pracy w szkołach. Kaligrafię - przed wojną przedmiot obowiązkowy - dzieci poznają jedynie na początku edukacji, gdy uczą się literek. W starszych klasach zeszyty wypierane są przez ćwiczenia i karty pracy. - W szkole dominują teraz testy. Dzieci rzadko piszą dłuższe teksty, na klasówkach najczęściej wystarczy, że zaznaczą A, B lub C. Przez to trącą nie tylko umiejętność ładnego pisania, ale też poprawnego formułowania myśli. Gdy zamiast testów robię pisemne kartkówki, jest dramat. Ani w tym sensu, ani wyglądu. Wypracowania przypominają hieroglify i nie sposób ich odczytać - twierdzi Anna Sikora, która uczy przyrody w jednej z łódzkich podstawówek.

Ministerstwo problemu nie widzi

Na Zachodzie problem dostrzeżono już dawno. W Wielkiej Brytanii prowadzone są specjalne kursy, na których nauczyciele dowiadują się, jak skutecznie uczyć pisania ręcznego. Nacisk na tę umiejętność kładą też niektóre niemieckie landy. W Polsce w tej sprawie nic się nie dzieje. MEN nie planuje żadnych działań na rzecz pisania. Poprawy tej umiejętności nie przewiduje też nowa podstawa programowa. Resort twierdzi, że nie ma takiej potrzeby: - Nauczyciele na bieżąco, zwłaszcza w klasach I-III szkoły podstawowej, zwracają uczniom uwagę na konieczność starannego, estetycznego pisania - twierdzą przedstawiciele resortu.

Problem zauważyli za to studenci z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, który zorganizowali Ogólnopolską Kampanię Ładnego Pisania. Jej elementem jest coroczny konkurs dla gimnazjalistów. - Chodzi o propagowanie wśród uczniów szkół gimnazjalnych w całej Polsce kaligrafii oraz zwrócenie uwagi na problem zaniku umiejętności ładnego pisania. To istotna umiejętność, pisanie, zwłaszcza piórem, pobudza wyobraźnię, ćwiczy cierpliwość i samodyscyplinę. To cechy potrzebne nie tylko w szkole, ale i w biznesie - twierdzi Justyna Gaj z AIP.

Tegoroczna odsłona kampanii rozpocznie się prawdopodobnie w maju.

Źródło: Metro
Nie wszystkim podoba się amnestia dla maturzystów

Jestem zniesmaczony antywychowawczym pomysłem człowieka, który chce kreować Instytut Wychowania - ocenia pomysł amnestii dla maturzystów Przemysław Fabjański, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Chorzowie.

Minister Giertych proponuje, żeby zaliczyć maturę każdemu, kto zda co najmniej cztery z pięciu części matury (pisemny z języka polskiego, języka obcego i wybranego przedmiotu oraz ustny z języka polskiego i obcego), jeśli w sumie miał średnią powyżej 30 proc. Według szacunkowych danych ministerstwa decyzja ma dotyczyć ok. 50 tys. osób w kraju. Przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, posłanka Krystyna Szumilas z Platformy Obywatelskiej (okręg gliwicki) uważa, że w województwie śląskim może objąć nawet 5 tys. maturzystów (oblało u nas 9170). - Trudno to w tej chwili określić, musimy to dopiero dokładnie przeliczyć - powiedziała nam wczoraj jedna z urzędniczek z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Tymczasem Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia, jest zdania, że niezależnie od tego, ilu maturzystów obejmie ta propozycja, jest ona nie tylko niezgodna z prawem, ale wyjątkowo demoralizująca. - Może utwierdzić w przekonaniu, że egzamin można zdać mimo jego faktycznego niezdania - uważa Osuch i napisał w tej sprawie list do Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich. - Oczywiście współczuję wszystkim tym, którzy egzaminu nie zdali, i pięknie byłoby, aby wszyscy kończyli go z sukcesem - tak jednak prawdopodobnie nigdy nie będzie. Droga do jego zaliczenia nie może jednak prowadzić przez, według mnie, bezprawne zmienianie reguł działających wstecz!

Osuch tłumaczy, że takie zmiany można wprowadzać z dwuletnim wyprzedzeniem.

- Minister edukacji nie może podkopywać ważności matury. Po co komu takie świadectwo dojrzałości? Za kilka lat się obudzi i będzie zniesmaczony tym nieszczęsnym aktem łaski, kiedy się okaże, że będzie musiał go pokazać pracodawcy - dodaje posłanka Szumilas.

Rektorzy są zaskoczeni. - Pojęcia nie mam, jak można byłoby dostosować takie świadectwo do potrzeb rekrutacji. Przecież za niezdany egzamin maturzysta dostanie zero - mówi prof. Florian Kuźnik, rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Gdzie zatem będą studiować tacy maturzyści? Szumilas i Osuch twierdzą, że na uczelniach niepublicznych. - Giertych próbuje się przypodobać młodzieży i ich rodzicom przed wyborami. Robi też ukłon w stronę uczelni niepublicznych, o których nie tak dawno Liga Polskich Rodzin źle się wypowiadała - dodaje posłanka. Jeżeli wejdzie w życie stosowne rozporządzenie, "maturzyści Giertycha" dostaną świadectwa we wrześniu, tak by mieli szansę złożyć jeszcze dokumenty na studia w drugim naborze.

- Po tych sensacyjnych wieściach skontaktowałem się z jedną z moich maturzystek, która oblała maturę z jednego przedmiotu. Okazało się, że myśli to samo co ja: to nie jest fair - mówi dyrektor Fabiański.

Odmienne zdanie ma Jerzy Zawarczyński, pełniący obowiązki kuratora oświaty. - To dobra decyzja z punktu widzenia ucznia. Mogą wykorzystać ten gest i znaleźć się w społeczności studenckiej - mówi Zawarczyński.

Gazeta Wyborcza
Maturzyści objęci amnestią ministra edukacji w piątek będą mogli odebrać długo oczekiwane świadectwa. To za późno, żeby dostać się na bezpłatne studia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji Romana Giertycha amnestią objęci zostali maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ale z pozostałych zdobyli co najmniej 30 proc. punktów. Na Śląsku jest ich prawie 6 tys. Zalegalizowana 8 września amnestia dotyczy maturzystów z tego i zeszłego roku.

Dyrektorzy szkół twierdzą, że zainteresowanie świadectwami nie maleje.

- Absolwenci dzwonią i pytają, kiedy będą mogli je odebrać, bo chcą jeszcze spróbować dostać się na studia - mówi Piotr Rosiak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida w Tychach.

Mimo to do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie zgłosiło się kilka osób, które mają wątpliwości, czy dobrze zrobią, odbierając świadectwo. - Obawiam się, że uczelnie potraktują nas jak kandydatów drugiej kategorii - uważa Karolina Merz z Jaworzna, której powinęła się noga na ustnej maturze z języka angielskiego. Twierdzi, że pokonał ją stres. Niewiele jej zabrakło, żeby zaliczyć maturę. Ucieszyła się, kiedy usłyszała o amnestii, ale szybko zmieniła zdanie

Merz: - Nie chcę mieć matury z łaski.

Dlatego w poniedziałek przyszła do OKE, żeby dowiedzieć się, czy może nie odbierać świadectwa, bo wynik z angielskiego będzie jeszcze poprawiała.

Jadwiga Brzdąk, zastępczyni dyrektora OKE, tłumaczy, że to nie najlepsze wyjście z sytuacji.

- Jeżeli osoba, która oblała egzamin z jednego przedmiotu, poprawi go, to i tak świadectwa jej nie wymienimy. Nowy wynik znajdzie się w aneksie, który zostanie przygotowany na identycznym papierze - mówi Brzdąk.

Merz: - Ludzie, którzy chcą skorzystać z amnestii, sami się oszukują. Do państwowych szkół wyższych już się nie dostaną. Pozostają im tylko uczelnie prywatne, gdzie za naukę płaci się ciężkie pieniądze - mówi.

Czy ma rację? W Akademii Ekonomicznej i na Politechnice Śląskiej rekrutacja na studia dzienne została już zamknięta. - Gdyby rozporządzenie zostało podpisane dwa tygodnie wcześniej, maturzyści objęci amnestią mieliby jeszcze szansę. Wolne miejsca mamy tylko na studiach zaocznych i wieczorowych - mówi Paweł Doś, rzecznik Politechniki.

Na publicznych uczelniach wolne miejsca są jeszcze tylko na Uniwersytecie Śląskim, w Akademii Wychowania Fizycznego oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Wolne miejsca na studiach

Uniwersytet Śląski - fizyka, fizyka nauczycielska z informatyką, fizyka nauczycielska z chemią, fizyka informatyczna, ekonofizyka, fizyka medyczna (rekrutacja na te kierunki do 26 września), edukacja techniczno-informatyczna (do 28 września).

Akademia Wychowania Fizycznego - wychowanie fizyczne w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Jastrzębiu Zdroju (do 29 września).

Akademia Techniczno-Humanistyczna - filologia słowiańska (do 25 września), mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, włókiennictwo, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, zarządzanie i marketing (do 22 września).

źródło
Matura 2009 w Zagłębiu
(PK) / sosnowiec.info.pl
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wstępne wyniki matur w całym kraju. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie przyglądamy się osiągnięciom tegorocznych zagłębiowskich maturzystów. Od wczoraj uczniowie mogą odbierać swoje świadectwa dojrzałości. Jakie rezultaty osiągnęli absolwenci w Sosnowcu, Będzinie czy Dąbrowie Górniczej? Ilu z nich zdało egzamin maturalny?
Absolwent zdał egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Zdawalność egzaminu maturalnego dla zdających maturę po raz pierwszy w województwie śląskim wyniosła 81,18%.
Średnia zdawalności matury w kraju to 78%.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, w części pisemnej maturzyści powinni zdawać trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy nowożytny, oraz jeden przedmiot wybrany spośród następujących: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka, język łaciński i kultura antyczna. Każdy z przedmiotów obowiązkowych mógł być zdawany w na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Maturzysta mógł zdawać także egzamin z jednego, dwóch lub trzech przedmiotów dodatkowych, innych niż przedmioty wybrane jako obowiązkowe.
Do egzaminu maturalnego w naszym województwie przystąpiło 51 488 osób: 58,05% to uczniowie liceów ogólnokształcących, 30,33% to absolwenci techników. Pozostali przystępujący do egzaminów to uczniowie liceów profilowanych, liceów uzupełniających oraz techników uzupełniających.
W części ustnej egzaminu maturalnego absolwenci zdawali obowiązkowo język polski oraz język obcy nowożytny. Spośród języków nowożytnych największą popularnością cieszył się język angielski (83%). Kolejno uplasował się język niemiecki 11,5%, język rosyjski 2,66% oraz język francuski 1,11%. Zdawano również maturę z języka włoskiego oraz hiszpańskiego.
W Sosnowcu maturę zdawało 2089 osób. 1 609 sosnowiczan zakończyło egzamin maturalny pomyślnie, co stanowi tylko 77,02% spośród wszystkich przystępujących do matury. Piszemy tylko, ponieważ i powiat będziński, i Dąbrowa Górnicza wypadły lepiej.
W powiecie będzińskim maturę zdawało 871 osób. Pozytywny wynik egzaminu uzyskało 83,12% zdających, czyli 724 uczniów.
W Dąbrowie Górniczej do egzaminu dojrzałości przystąpiło 1 464 absolwentów. Świadectwo dojrzałości otrzymało 1 184 z nich, czyli 80,87% spośród przystępujących do matury.
W powiecie zawierciańskim egzamin dojrzałości zdało 1 009 z 1 278 osób przystępujących do egzaminu (78,95%). Natomiast w Jaworznie do matury przystąpiło 1 049 absolwentów, z których 865 zdało egzamin pomyślnie (82,46%).
Najlepsze wyniki maturzyści osiągnęli z geografii, najsłabiej wypadły egzaminy z matematyki i biologii.
Najlepiej poszło maturzystom w powiecie cieszyńskim (87,23%) oraz w powiecie myszkowskim (86,57%), najgorsi okazali się uczniowie w powiecie rybnickim (67,33%).
http://www.sosnowiec.info...lebiu,1,4,14786Maturę w woj. śląskim zdawało niewiele ponad 52 tys. uczniów, w tym około 46 tys. tegorocznych absolwentów. Reszta poprawiała wyniki z poprzednich lat. Egzaminy zaliczyło 80 proc. zdających. Ustny język polski zaliczyło w tym roku 98 proc. osób, zaś pisemny 96,51 proc. Specjaliści nie są jednak zadowoleni. Zauważają, że poziom języka niestety nieustannie się pogarsza - uczniowie mylą znaczenie słów, niestarannie je dobierają. Najlepiej na maturze wypadli uczniowie z Piekar Śl., gdzie maturę zdało 87 proc. osób, a najgorzej uczniowie z powiatu częstochowskiego (63 proc.).

Co piąty maturzysta - ponad 80 tys. na 415 tys. zdających w całym kraju - oblał maturę. Połowa z nich nie poradziła sobie tylko z jednym przedmiotem, więc jeszcze w sierpniu będzie miała szansę na poprawkę. Ponad 2 tys. maturzystów poległo na wszystkich trzech obowiązkowych egzaminach.

Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji ujawniły wczoraj wyniki tegorocznej matury.

- Zdawalność na poziomie 79 proc. to naprawdę dobry wynik - przekonuje Barbara Czarnecka-Cicha, szefowa Wydziału Matur w CKE. Lepiej było tylko rok temu - maturę zdało wtedy 89 proc. absolwentów. Ale tylko dlatego, że były minister Roman Giertych chciał poprawić statystyki i przyznał świadectwa dojrzałości uczniom, którzy na maturze oblali jeden przedmiot.

- Absolwenci państwowych szkół poradzili sobie w tym roku na wszystkich przedmiotach i poziomach znacząco lepiej niż ci ze szkół prywatnych. To ogromne zaskoczenie - zaznacza Czarnecka-Cicha. Średni wynik w państwowych szkołach był aż o 22 proc. wyższy niż w prywatnych. Matura obnażyła ubogi i pełen błędów język młodzieży. Maturalne prace pokazały, że uczniowie często nie rozumieją poleceń, nie znają znaczenia trudniejszych zwrotów i słów.

W woj. śląskim egzaminy zaliczyło 80 proc. wszystkich zdających. Najsłabiej wypadli uczniowie piszący wiedzę o społeczeństwie, biologię i matematykę.

Wyniki matur do szkół przywozili kurierzy. W IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Chorzowie już od rana przed szkolnym sekretariatem kłębił się tłum młodych ludzi.- Bardzo się denerwowałyśmy - mówiły absolwentki liceum. - Chyba bardziej niż przed maturą.

Ola Stępień z IV LO w Chorzowie zdobyła aż 72 proc. pkt na poziomie rozszerzonym z pisemnego j. polskiego. - Nie mogę uwierzyć w taki wynik - cieszyła się. - Chciałabym dostać się na polonistykę w Warszawie i mam nadzieję, że wszystko się ułoży. Złożę dokumenty także do Lublina na historię z j. polskim.

Co ciekawe, wśród tylko tegorocznych absolwentów zdało 82 proc. Jednak oprócz maturzystów z 2008 r., egzamin pisali także absolwenci z poprzednich lat. Stąd wynik dla wszystkich wyniósł w woj. śląskim 80 proc. W całej Polsce maturę zdało 79 proc. uczniów. Nasz region należy do pięciu województw, w których zdało ponad 80 proc. uczniów. Najlepiej w woj. śląskim z maturą poradzili sobie absolwenci liceów ogólnokształcących. W tych szkołach egzaminy zaliczyło aż 91 proc. zdających. W technikach 74 proc., w liceach profilowanych - 65 proc., w liceach uzupełniających - 45 proc, a w technikach uzupełniających zaledwie 34 proc.

Najlepiej na maturze wypadli uczniowie z Piekar Śl., gdzie maturę zdało 87 proc. uczniów. Nieźle wypadli też absolwenci z Mysłowic, Bielska-Białej, powiatu cieszyńskiego, bieruńsko-lędziń-skiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, bielskiego, lublinieckiego.

Najsłabiej było w powiecie częstochowskim (63 proc.) i gliwickim (65 proc.). Jednak w powiecie częstochowskim do matury przystąpiło tylko 240 uczniów, zaś w samej Częstochowie - 4366 i tu zdało 82 proc.

- Egzaminy maturalne są zawsze trudne do analizy m.in. z tego powodu, że zdaje je także bardzo duża grupa uczniów z poprzednich lat - mówi Jadwiga Brzdąk, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Żeby zdać egzamin dojrzałości z każdego przedmiotu trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Jeżeli ktoś nie zdał tylko jednego przedmiotu ustnego lub pisemnego, w sierpniu może przystąpić do poprawki.
[...]

Monika Krężel, Magdalena Kula
Wszystko o egzaminie gimnazjalnym. I archiwum arkuszy egzaminacyjnych, kryteria oceniania, post "Dla rodziców dzieci szkolnych i nauczycieli":

http://www.dzidziak.info/modules.php?na ... 8&start=15

Do każdego arkusza egzaminacyjnego są tzw. kryteria oceniania. Dobrze je sobie przejrzeć, bo zobaczyć w jaki sposób komisja ocenia później prace gimnazjalistów.

sprawdziany po klasie VI, egzaminy po III klasie gimnazjum (testy wraz z kryteriami o0ceniania)..
http://www.oke.krakow.pl/sprawdzian/archiwum/
http://www.oke.krakow.pl/moodle/course/view.php?id=51

OKE Kraków (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie)
http://www.oke.krakow.pl/moodle/
OKE Warszawa
http://www.oke.waw.pl/
OKE Jaworzno
http://www.oke.jaw.pl/okepl/
OKE Poznań
http://www.oke.poznan.pl/
OKE Wrocław
http://www.oke.wroc.pl/
OKE Łomża
http://www.oke.lomza.com/
OKE Gdańsk
http://www.oke.gda.pl/nowa/index.php
OKE Łódź
http://komisja.pl/
CKE Warszawa (Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie)
http://www.cke.edu.pl/

gimnazjum.pl
http://www.gimnazjum.pl/dokumenty/stand ... yjne.phtml

TESTY edukacyjne.....

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/idd/263/

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (sprawdzian po klasie VI wraz z kryteriami oceniania):

http://www.oke.krakow.pl/sprawdzian/archiwum/
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... dzian_2005

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (egzamin gimnazjalny po III klasie gimnazjum w części humanistycznej):

http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/archiwum/gh/
http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/arch ... _nr_1.html
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... azjum_2005

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (egzamin gimnazjalny po III klasie gimnazjum w części matematyczno - przyrodniczej):

http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/archiwum/gmp/
http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/arch ... _nr_1.html
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... azjum_2005

zrkusze próbnego egzaminu maturalnego - czerwiec 2004:
http://www.oke.krakow.pl/info/proba_mat ... kusze.html

oznaczenia do arkuszy egzaminacyjnych:
standardowa wersji A1 (oraz kryteria A1 dla dyslektyków)
A4, A5 i A6 dla uczniów niedowidzących i niewidomych
A7 – dla uczniów słabosłyszących i niesłyszących
A8 – dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim.

biuletyny do sprawdzianu po klasie VI i egzaminu po III klasie gimnazjum (wszystko o zasadach organizacji egzaminu i sprawdzianu):

http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... php?id=564

Biuletyn Informacyjny "Egzamin gimnazjalny 2005" - trzeba ściągnąć sobie na pulpit wg instrukcji:
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... php?id=564
www.pzszach.org.pl
Warszawa, 18 marca 2008 r.

Biuletyn Nr 1-2008

KONFERENCJA – SPRAWOZDANIA – SZKOLENIE

Opracował: IA Andrzej Filipowicz

Spis treści
Ogólnopolska Konferencja w Krakowie
Egzamin sędziowski w Krakowie
Kurs Sędziowski w Ustroniu
XXIV Ogólnopolska Konferencja Sędziów Szachowych
Materiały szkoleniowe

SPRAWOZDANIE
z XXIII Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych
Kraków, 8-9 XII 2007 roku

Uczestnictwo w Konferencji - prawa delegatów

W Konferencji, na prawach delegatów, uczestniczyli sędziowie klas: pierwszej, państwowej, FIDE i międzynarodowej FIDE, pod warunkiem posiadania licencji sędziowskiej klasy centralnej oraz uregulowania opłaty sędziowskiej za rok 2007.

Lista uczestników Konferencji w Krakowie, 8-9 XII 2007

1 Filipowicz Andrzej Warszawa IA
2 Ryll Zygmunt Skawina IA
3 Woda Janusz Poznań IA
4 Irlik Andrzej Niepołomice IA
6 Obrochta Bogdan Katowice FA
7 Sapis Witalis Słupsk IA
8 Ryszkiewicz Barbara Konin I klasa
9 Kopydłowski Waldemar Leszno FA
10 Więckowski Ryszard Wrocław IA
11 Bujak Józef Kraków Państwowa
12 Bysiewicz Marian Rzeszów FA
13 Popławski Tadeusz Lublin IA
14 Kusina Jan Kraków Państwowa
15 Stanaszek Mariusz Kraków Państwowa
16 Miętkiewicz Andrzej Sieradz Państwowa
17 Janik Piotr Nowy Sącz IA
18 Kusina Aleksander Kraków FA
19 Szmigielski Czesław Strzelin IA
20 Jahr Ulrich Bydgoszcz IA
21 Chojnicki Zenon Mielec IA
22 Kuśnierz Janusz Biała Podlaska Państwowa
23 Umiatowski Adam Kalisz Państwowa
24 Prus Marek Warszawa I klasa
25 Ptaszyński Tomasz Sosnowiec FA
26 Hałubek Stefan Kamienna Góra Państwowa
27 Kornasiewicz Stanisław Czerwionka FA
28 Janik Marcin Świętochłowice FA
29 Miklosik Leon Poznań Państwowa
30 Wronicz Stefan Warszawa Państwowa
31 Sykuła Andrzej Lublin I klasa
32 Klukiewicz Krzysztof Wrocław Państwowa
33 Bakalarz Leszek Kielce FA
34 Świebocki Jan Kraków FA
35 Pietraszewski Jarosław Czarna FA
36 Zapała Jan Mszana Dolna I klasa

Organizatorzy

Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego
- przewodniczący IA Andrzej Irlik, tel. 0509-740-890
e-mail: airlik@poczta.onet.pl

Małopolski Związek Szachowy - prezes Jan Kusina
Info: Jan Kusina tel./fax (0-12) 411-48-01
e-mail:jkusina@mzszach.l.pl

Miejsce obrad, zakwaterowania i wyżywienia:
Hotel Optima, 30-646 Kraków, ul. Malborska 65

Kurs Sędziowski i Konferencja Sędziowska zostały bardzo dobrze zorganizowane w czym zasługę ma Kolegium Sędziów MZSzach i prezes MZSzach w Krakowie. Zajęcia i obrady odbywały się w Hotelu Optima w Krakowie.

Kolegium Sędziów dziękuje Gospodarzom za dobre warunki pobytu i stworzenie miłej, domowej atmosfery obrad.

Terminarz

Przyjazdy uczestników

Piątek, 7 grudnia 2007 r. w godzinach wieczornych
lub sobota, 8 grudnia 2007 r. w godzinach przedpołudniowych.

Zebranie Kolegium Sędziów

Sobota, 8 grudnia 2007 – o godz. 10.00 - 13.00, połączone egzaminem poprawkowym na klasę sędziowską państwową i pierwszą.

XXIII Ogólnopolska Konferencja - obrady

Sobota, 8 grudnia 2007 r., godz. 15.00 - 20.30
Niedziela, 9 grudnia 2007 r., godz. 9.00 - 13.00

PROTOKÓŁ
XXIII Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych
Kraków, 8-9 XII 2007 roku.

Protokołował: Józef Bujak (Kraków)
W dniach 8–9 grudnia 2007 r. odbyła się w Krakowie XXIII Ogólnopolska Konferencja Sędziów Szachowych.

Plan i tematyka Konferencji

1. Otwarcie
2. Wybór prowadzącego obrady i protokolantów
3. Zatwierdzenie porządku obrad
4. Powołanie komisji: mandatowej, skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków
5. Prezentacja działalności Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego
6. Sprawozdanie z działalności Kolegium w 2007 roku.
Realizacja Uchwał Konferencji z 2006 roku
7. Dyskusja nad sprawozdaniem
8. Sprawozdanie komisji mandatowej
9. Problemy współczesnych szachów:
- używania komputerów w trakcie partii,
- zachowanie zawodników w świetle decyzji Prezydium FIDE
10. Część szkoleniowa, w tym:
- Kongres FIDE 2007 – nowości, decyzje i informacje dla sędziów szachowych
IA Andrzej Filipowicz
- Nowe „Przepisy turniejowe FIDE” - IA Andrzej Filipowicz
- Program Swiss Manager - IA Andrzej Irlik
- Program ChessArbiter Pro FA Bogdan Obrochta
11. Sprawozdanie komisji uchwał i wniosków
12. Podjęcie uchwał
13. Zakończenie Konferencji

ad 1) Konferencję otworzył Przewodniczący Kolegium Sędziów PZSzach Andrzej Filipowicz, który powitał zebranych arbitrów, podkreślając obecność prezesa PZSzach Janusza Wody, który jest sędzią klasy międzynarodowej FIDE.

Andrzej Filipowicz zaznaczył, że środowisko sędziowskie w ostatnim roku straciło wielu sędziów, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Minutą ciszy uczczono pamięć arbitrów: Jana Frankiewicza, St. Michalskiego, Alojzego Orlickiego, Edwarda Szymańskiego, Jana Borka i Stefana Witkowskiego.

ad 2) Andrzej Filipowicz zaproponował na prowadzących zebranie Zygmunta Rylla i Bogdana Obrochtę. Zebrani sędziowie zaakceptowali kandydatury w głosowaniu (+35 = 1 -0). Następnie powołano protokolanta Józefa Bujaka z Krakowa.

ad 3) Uczestnicy jednogłośnie zatwierdzili porządek obrad XXIII Ogólnopolskiej Konfe-rencji Sędziów, podany na wstępie.

ad 4) Do Komisji Mandatowej i Skrutacyjnej powołano Stanisława Cichosza, Leszka Bakalarza i Jana Świebockiego. Do Komisji Uchwał i Wniosków powołano: Barbarę Ryszkiewicz, Tomasza Ptaszyńskiego i Jana Zapałę. Uczestnicy wszystkie kandydatury przyjęli jednogłośnie.

ad 5) Sprawozdanie Andrzeja Irlika, przewodniczącego Kolegium Sędziów Małopol-skiego Związku Szachowego w Krakowie

Przewodniczący Kolegium Sędziów MZSzach w Krakowie – Andrzej Irlik zapo-znał uczestników z działalnością Małopolskiego Kolegium Sędziów Szachowych za okres kadencji 2003-2007. Kolegium działając w składzie: Andrzej Irlik, Ry-szard Ewert, Marian Bocheński, Józef Bujak, Marek Czepiec, Stanisław Cichorz i Jerzy Krupiński przyznało 14 licencji sędziowskich ( 6 na klasę II i 8 - na III).

Ponadto kolegium zajmowało się szkoleniem sędziów i przeprowadziło 3 semi-naria szkoleniowe. W pierwszym seminarium szkoleniowym wzięło udział 13 sę-dziów (12.10.2003), a prelegentem był IA Jacek Matlak, który przedstawił za-gadnienia: „Ranking i Klasyfikacja FIDE i PZSzach oraz Komputer w służbie sę-dziego i sprawozdawczość z zawodów”.

W trakcie kilkugodzinnych zajęć sędziowie wykonali ćwiczenia z zakresu obli-czania rankingu FIDE, poznali procedury wyznaczania norm na tytuły międzyna-rodowe oraz wymagania sprzętowo- komputerowe do kompleksowej obsługi tur-nieju.

W drugim Seminarium szkoleniowym wzięło udział 12 sędziów, a prelegentem był IA Piotr Janik. Tematyka szkoleniowa obejmowała takie zagadnienia: „Ak-tywność sędziowska, omówienie przygotowań do Kursokonferencji w Krako-wie(10-14.11.2004) , komputer w służbie sędziego (program Swiss perfect 98) i sprawozdawczość z zawodów (FIDE i PZSzach)”.

W trzecim seminarium wzięło udział 18 sędziów. Prelegentem był sędzia klasy państwowej Adam Curyło, który przedstawił takie zagadnienia:
1) obsługa programu SwissPol2003 (wcześniejszego ChessArbiter Pro)
2) zmiany przepisów FIDE,
3) aktywność sędziowska.

W czwartym seminarium szkoleniowym uczestniczyło 15 sędziów. Problematyka szkoleniowa skupiona była wokół zagadnień związanych z obsługą programu ChessArbiter Pro oraz sprawozdawczością do FIDE (schemat Ch. Krauze) i PZ-Szach wraz z Centralnym Rejestrem Członków PZSzach. Zagadnienia te refe-rował FA Adam Curyło.

Kolegium przeprowadziło także 11 egzaminów eksternistycznych na III i II klasę sędziowską.

W trakcie trwania kadencji FIDE nadała międzynarodowe tytuły sędziowskie:
Sędzia klasy międzynarodowej FIDE Piotr Janik 2005 r.
Sędzia klasy FIDE Jan Świebocki 2007 r.
Sędzia klasy FIDE Aleksander Kusina 2007 r.
Sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik 2006 r.

Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego było organizatorem Kursu Sędziowskiego i XIX Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych w 2003 r. Kolegium też organizowało kolejną XX Ogólnopolską Konferencję Sę-dziów Szachowych w 2004 roku, w której uczestniczyło ponad 40 sędziów.

Ze względu na wysoką jakość i profesjonalne podejście do organizacji również XXI Ogólnopolską Konferencję Sędziów Szachowych organizowało krakowskie Kolegium Sędziów MZSzach. Kolegium zapraszało do prowadzenia szkoleń wielu świetnych fachowców, m.in. Andrzeja Filipowicza, Ulricha Jahra, Jacka Matlaka, Adama Curyło. Kolegium Sędziów PZSzach przyznało tytuł Zasłużo-nego Sędziego Szachowego małopolskim sędziom: Ryszardowi Serwie, Wie-sławowi Kasperkowi i Zbigniewowi Szewczykowi.

ad 6) Sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów Szachowych PZSzach przedstawił Andrzej Filipowicz, który skomentował i uzupełnił tekst sprawozdania opublikowany w Biuletynie Kolegium Sędziów nr 1/2007.

ad 7) W dyskusji nad sprawozdaniem oraz nad problemem korzystania z komputerów wzięli udział sędziowie:

Andrzej Sykuła stwierdził, że sędzia Witalis Sapis dobrze zrobił powiadamiając Policję. Zwrócił także uwagę na to, że nieuczciwy szachista może swojemu konkurentowi podrzucić urządzenie elektroniczne.

Janusz Woda poinformował, że przestało funkcjonować forum szachowe na stronie PZSzach. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu 2007 roku. Główną przyczyną likwidacji forum były pojawiające się tam inwektywy i pomówienia. I stąd aby nie toczyć spraw w sądach postanowiono o zaprzestaniu działalności forum. Na stronie internetowej związku znajdują się komunikaty o finałach z cyklu MP, ME i MŚ. Są zamieszczane wszelkie regulaminy. Niebawem ma pojawić się strona internetowa PZSzach w wersji angielskojęzycznej. Jest też prowadzona centralna ewidencja zawodników, sędziów, trenerów i działaczy, co wszystkim ułatwia zorientowanie się w zasobach kadrowych Związku. Prezes Woda zwrócił także uwagę, że niezwykle ważną rzeczą obok szkolenia dzieci i młodzieży, jest ich wychowywanie. Mocne wsparcie w tej kwestii otrzymał od Józefa Bujaka.

Bogdan Obrochta zaproponował, aby pójść w tym kierunku jak wytyczyło kolarstwo, czyli kto odmawia kontroli antydopingowej (w tym wypadku kontroli korzystania ze sprzętu elektronicznego) podlega dyskwalifikacji.

Ryszard Więckowski stwierdził, że „remis remisowi jest nierówny” i był zwolennikiem wprowadzania punktacji (3-1-0) także w turniejach drużynowych.

Tomasz Ptaszyński wyraził swoje poparcie dla dyskutowanej na FIDE punktacji (3-1-0)

Witalis Sapis stwierdził, że obecne przepisy dyscyplinarne Kodeksu Szachowego nie przewidują takich wykroczeń jak korzystanie z urządzeń elektronicznych i nie ma określonych kar za takie przewinienia. Sugerował ustanowienie przepisów w tej kwestii i przeprowadzenie szkolenia sędziów w tym zakresie. Podkreślił konieczność ustanowienia przepisów, aby sędziowie mieli podstawy do podejmowania werdyktów w takich sytuacjach.

Jeden z sędziów zaproponował, aby przy rozpatrywaniu takich spraw brać pod uwagę różne predyspozycje graczy. Przykładowo, zawodnik z dobrą pamięcią, w czasie treningu z programem komputerowym może zapamiętać wiele komputerowych wariantów i stosować je w trakcie partii, bez wspomagania komputerowego.

Józef Bujak podkreślił bardzo mocno, aby trenerzy w trakcie pracy szkoleniowej poruszali kwestie uczciwości i etyki, a sędziowie przed rozpoczęciem turnieju apelowali o grę i fair play i podkreślali jej znaczenie w rozgrywkach.

Andrzej Filipowicz stwierdził, że przepisy turniejowe nie nadążają za postępem technicznym. Trzeba rozróżnić dwa rodzaje turniejów:
a) turnieje do klasyfikacji światowej, polegające na kolejnych etapach kwalifikacyjnych od mistrzostw okręgowych do mistrzostw Europy i świata
b) turnieje o charakterze towarzyskim np. openy.
Doświadczony sędzia, mając do dyspozycji regulamin i wyniki losowania, może przed rozpoczęciem turnieju może przeanalizować różne warianty i ocenić szanse ewentualnej gry nie fair. Przykładowo w turnieju pretendentów w Eliście w 2007 roku grało 16 zawodnikiem z rankingiem rzędu 2700, a awansowało czterech. Biorąc pod uwagę dość wysoki fundusz nagród, zarówno dla zwycięzców, jak i dla pokonanych, było mało prawdopodobne, że ci zawodnicy zastosują nielegalne źródła pomocy, bo zbyt wiele mogli utracić, w przypadku wykrycia takich sytuacji.

Inaczej wygląda sytuacja w openach, które są w jakimś stopniu spotkaniem towarzyskim, a gra toczy się o normy, punkty rankingowe i nagrody. Trudno wykluczyć, a jeszcze trudniej wyeliminować „podkładki” czy tzw. „spółdzielnie”.

Kontrola dopingowa medyczna kosztuje dużo i nie mniej kosztują „ściany elektroniczne”. Ponadto nie ma jeszcze doświadczeń w kwestii nakładania kar. Pozostaje tylko obserwacja i sędziowie muszą zwracać baczną uwagę na zachowanie się zawodników w trakcie partii.

Piotr Janik przedstawił swój punkt widzenia na temat dopingu internetowego. Po uwagach czysto teoretycznych (dotyczących głównie stochastyki) mówił o pewnych realnych możliwościach technicznych „namierzenia” zawodnika kontaktującego ze źródłem elektronicznym poza salą gry.

ad 8) Komisja mandatowa stwierdziła że na sali znajduje się 35 uczestników i wszyscy są uprawnieniu do udziału w głosowaniu. W dalszej części Konferencji dojechał jeszcze jeden sędzia.

ad 9) Stanisław Kornasiewicz, przewodniczący Komisji Wyróżnień i Dyscypliny przedstawił i skomentował dwa wnioski jakie napłynęły do Kolegium Sędziów PZSzach w sprawie o domniemane korzystanie z komputera podczas rozgrywa-nia partii. Były to wnioski od sędziów głównych Wenantego Błażejczaka w spra-wie Krzysztofa Eysmonta i IA Witalisa Sapisa w sprawie Pawła Dziubińskiego. Kolegium podjęło czynności wyjaśniające. Stanisław Kornasiewicz z ramienia Komisji Dyscyplinarnej, wraz z innymi działaczami i prawnikami przeprowadził wiele rozmów w kwestii rozwiązania problemu. Obaj zawodnicy zostali wezwani do Warszawy. Złożyli pisemne i ustne oświadczenia. Eysmont stwierdził, że nie korzystał z programu komputerowego. Kolega Dziubiński też podobnie złożył wyjaśnienia.

Komisja Dyscyplinarna ustaliła:
1) Zawodnicy Eysmont i Dziubiński nie złożyli pisemnego odwołania do sędziego głównego, po ich wykluczeniu z turnieju. Zawodnicy złożyli tylko ustny protest.
2) W stosunku do Eysmonta rozważano zaistniała sytuację, w której zgodził się roz-mowę z p.p. Grafem i Szyszkinem bez obecności sędziego głównego, a rozmowa była prowadzona z pewna formą szantażu ( „jeśli się przyznasz, to ....)
3) Sędziowie popełnili błąd, nie pytając czy zawodnicy zgodzą się na rewizję osobi-stą?
4) Sędzia Sapis zgłosił całą sprawę na Policję, ale ta nie chciała interweniować.
5) Sędzia główny nie powinien wyłącznie opierać się na proteście zawodników, tym bardziej, że składający go zawodnicy byli także zainteresowani wykluczeniem Eysmonta jako konkurenta. Wątpliwości powinny być na korzyść podejrzanego Eysmonta.
6) Sprawa kolegi Dziubińskiego jest też mocno wątpliwa. Zawodnicy coś niby sły-szeli, ale tego nie zgłosili w II i IV rundzie. Dopiero po VI rundzie zgłoszono za-strzeżenia.
7) Komisja Dyscyplinarna stwierdziła, że decyzje podjęli sędziowie zbyt pochopnie. Sprawa poszlakowa nie jest dowodem winy. Sędzia nie powinien ulegać presji zawodników.

Konkluzja Komisji Dyscyplinarnej:
- brak wiarygodnych dowodów,
- nie było podstaw, aby sędziowie główni turniejów mogli podjąć decyzje o wykluczeniu zawodników z turnieju.

Stanisław Kornasiewicz w trakcie dyskusji dodał także, że zawodnicy, co prawda „post factum”, stwierdzili, że poddaliby się każdej kontroli np. na wykrywaczu kłamstw. Zaznaczył też, że niektórzy zawodnicy informując otoczenie, że słyszeli o korzystaniu z komputera przez pewną osobę, mogą mieć na celu rzucenie cienia podejrzenia na danego zawodnika.

Ad 10) W części szkoleniowej Andrzej Filipowicz omówił nowości oraz decyzje dysku-towane na Kongresie FIDE w 2007, a także przedstawił nowe „Przepisy turniejo-we FIDE”. Andrzej Filipowicz prowadził na Kongresie FIDE dwie komisje: Komisję Przepisów Gry i Komisję Techniczną. Problem korzystanie z komputerów w trak-cie gry był też dyskutowane na obradach plenarnych Kongresu. Wiceprezydent FIDE Makropoulos domagał się wprowadzenia kary w postaci dożywotniej dys-kwalifikacji zawodników korzystających z komputera podczas partii.

Przewodniczący Komisji Etyki Robert Rivella (prawnik) z Włoch twierdził, że bez bezspornych dowodów, ukarany zawodnik może zwrócić się do Sądów Po-wszechnych. Amerykańscy prawnicy, zawodnicy i sędziowie wraz z prezydentem Federacji USA Billem Goichbergiem, na wspólnym zebraniu stwierdzili, że sprawa powinna być rozwiązana we własnym gronie. Przyjęto, ze także na salach turnie-jowych wraz z otoczeniem (bufet i WC) nie wolno korzystać z aparatury elektro-nicznej.

Andrzej Filipowicz dodał też, że zostało rozszerzone pole interwencji sędziego w szachach szybkich o takie sytuacje - gdy oba króle są pod biciem, pionek na ostatniej linii i powstała martwa pozycja.

W dalszej części szkoleniowej Andrzej Irlik przedstawił program do sędziowania zawodów szachowych Swiss Manager. Tym programem sędziowane są imprezy z cyklu MŚ i ME oraz inne najpoważniejsze imprezy szachowe na świecie. PZSzach zakupił licencję zbiorczą tego programu. Andrzej Irlik przedstawił w jaki sposób działa ten program. Program Swiss Manager pozwala eksportować wyniki od programu Excela oraz do plików w wersji *.pdf. Sędzia Irlik swoją prelekcję o programie Swiss Manager zbudował na tym, że wyniki i dane z turnieju sędziowanego programem ChessArbiter Pro przepisał właśnie do Swiss Menagera i w ten sposób przedstawił całą charakterystykę programu.

Bogdan Obrochta krótko przedstawił program kojarzeń ChessArbiter Pro oraz pokazał na przykładach w jaki sposób na panelu głównym zrobić filtrowanie, a także inne funkcje przydatne dla sędziów.

ad 11) Na zakończenie obrad Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła wnioski z XXIII Konferencji Sędziów Szachowych w Krakowie. Poszczególne wnioski były głosowane oddzielnie:

Wniosek 1
Zaleca się, aby Kolegium Sędziów opracowało wytyczne dla sędziów z uwzględnieniem podstaw prawnych w sprawie postępowania w sytuacji podejrzenia zawodnika co do korzystania z pomocy w trakcie partii (komputer oraz inne urządzenia elektroniczne) oraz wprowadzenie do przepisów kar dyscyplinarnych za korzystanie w czasie partii z pomocy programów szachowych.
Wniosek uchwalono + 20 =5 –1

Wniosek 2
Zaleca się, aby Kolegium Sędziów podjęło energiczne starania na rzecz wprowadzenia nowej punktacji 3,1,0.
Wniosek uchwalono + 10 =15 – 9

Wniosek 3
Na stronie internetowej PZSzach należy umieścić zbiór zawierający znane problemy z praktyki sędziowskiej.
Wniosek uchwalono + 6 =25 – 3

Wniosek 4
Ogólnopolska Konferencja Sędziów popiera popularyzację punktacji 3,1,0 w celu eliminowania remisów i zwiększenia atrakcyjności turniejów.
Wniosek uchwalono + 5 =26 – 3

Wniosek 5
W turniejach, w których dominują zawodnicy bez rankingu FIDE, zaleca się, aby tworzyć listy startowe, w których podstawowym kryterium sortowania byłby polski ranking (kategorie).
Wniosek uchwalono + 31 =3 –0

EGZAMIN SĘDZIOWSKI W KRAKOWIE

Przed rozpoczęciem Konferencji, 8 grudnia 2007 roku, odbył się w Krakowie egzamin na klasy sędziowskie państwową i pierwszą.

KLASA PAŃSTWOWA

Nowi sędziowie klasy państwowej
Marian Bysiewicz
Janusz Kuśnierz
Rafał Gunajew

KLASA PIERWSZA

Nowi sędziowie klasy pierwszej
Leszek Bałda
Zbigniew Kaźmierski
Piotr Kretowicz
Jacek Wolak
Paulina Kamińska

KURS SĘDZIOWSKI W USTRONIU

W czasie rozgrywania Mistrzostw Polski do 10 i 12 lat, odbył się w dniach 8-12 marca 2008 roku, w Ustroniu, Kurs sędziowski na klasy państwową i pierwszą.

Kurs sędziowski został zorganizowany z inicjatywy FA Bogdana Obrochty, który także sprawnie przeprowadził rejestrację kandydatów i załatwił większość spraw organizacyj-nych. Prezes Opolskiego Związku Szachowego Waldemar Taboła stworzył w Ustroniu świetne warunki do przeprowadzenia kursu oraz zapewnił doskonałe warunki pobytu.

Wykłady (32 godziny) prowadzili wszyscy członkowie Kolegium Sędziów PZSzach.

Komisja Egzaminacyjna działała w składzie: IA Andrzej Filipowicz, FA Adam Curyło i FA Bogdan Obrochta. Podczas egzaminu uczestnicy kursu mieli dostawali test złożony z 40 pytań (trudniejszy na klasę państwową i łatwiejszy na klasę pierwszą) oraz zadania z rankingu i kojarzenia par w turnieju szwajcarskim.

Egzamin zdali i zostali sędziami klasy państwowej:
1 Jaroch Paweł Bydgoszcz
2 Judek Magdalena Śmigiel
3 Prokopczuk Antoni Kędzierzyn Koźle
4 Prus Marek Warszawa

Egzamin zdali i zostali sędziami klasy pierwszej
1 Błaszczak Jan Ożarów
2 Brożek Łukasz Katowice
3 Duda Marcin Częstochowa
4 Gałkowski Lech Tczew
5 Kozubal Kazimierz Brzozów
6 Kwaśniewski Jerzy Tczew
7 Łaszewski Kazimierz Gryfice
8 Mirosław Michał Lublin
9 Porwoł Adam Świętochłowice
10 Sroczyński Maciej Kalisz
11 Taboła Marcin Opole
12 Wąsik Roman Budziejów

Egzamin na klasę okręgową (test 40 pytań - analogiczny jak na klasę pierwszą)
oraz obliczenia rankingowe i kojarzenia, zdali
1 Nowak Ryszard okręgową II Knurów
2 Guzik Jolanta okręgową III Jaworzno
3 Kempiński Tomasz okręgową III Malbork
4 Kulling Aleksander okręgową III Tczew
5 Pinkas Karol okręgową III Katowice
6 Tomaszewski Robert okręgową III Jarocin

Ci uczestnicy otrzymali zaświadczenia o zdaniu egzaminu i ukończeniu kursu, ale od-powiednią klasę okręgową może im nadać stosowne Wojewódzkie Kolegium Sędziów.

Uczestnicy, którym nie powiodło się na egzaminie (dwóch uczestników) mogą zdawać egzamin poprawkowy w trakcie XXIV Konferencji Sędziowskiej, bez wnoszenia dodat-kowych opłat.

TERMIN XXIV OGÓLNOPOLSKIEJ
KONFERENCJI SĘDZIOWSKIEJ

Ogólnopolska Konferencja Sędziowska, połączona z wyborami nowego Kolegium Sę-dziów na lata 2008-2012 przewidziana jest w dniach 6-7 grudnia 2008 roku - miejsce zostanie ustalone później. Termin Konferencji wynika z terminu Kongresu FIDE w listo-padzie 2008 roku oraz Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego PZSzach, który jest planowany w Warszawie 29 listopada 2008 roku.

Wstępnie pojawiły się nieformalne, ustne propozycje ze strony Wrocławia, Krakowa i Torunia.

Kolegium Sędziów PZSzach oczekuje na formalne oferty ze strony Wojewódzkich Kolegiów Sędziów do 1 maja 2008 roku

MATERIAŁY SZKOLENIOWE
(wybór artykułów z miesięcznika „Magazyn Szachista”)

Z turniejowej praktyki

Blitz P-5' - zegar poza stołem

Rozgrywano partię błyskawiczną P-5'. Jeden z zawodników miał wyraźną materialną przewagę, ale pozostało mu niewiele czasu, zaledwie 8-15 sekund, jak relacjonował je-den z widzów. Było wątpliwe, czy w tym czasie zdąży dać mata, więc powinien zająć się likwidowaniem matującego materiału przeciwnika. Ale grał nerwowo i w tym momencie mocno naciskając elektroniczny zegar zepchnął go ze stołu. Zegar upadając na podłogę wyłączył się.

Nasuwa się wiele pytań pod adresem sędziego. Nastawić na zegarze 8 czy 15 sekund? Ta druga ilość czasu prawdopodobnie dawała szanse na zwycięstwo. Czy partia musi kontynuowana, jeśli tak to z jakim czasem po obu stronach? Czy też należy ją ponownie rozegrać?

Komentarz
Regulamin mówi jasno. W takich sytuacjach, sędzia ma obowiązek kontynuowania gry i nastawienia czasu na zegarze zgodnie ze swoją oceną! Nie jest to pełna odpowiedź na pytania, ale pokazuje rolę sędziego w tak złożonych przypadkach, bo sędzia nie może być osobą "przypadkową"!

Promocja "pionka"

W partii błyskawicznej pomiędzy dwoma mistrzami międzynarodowymi, jeden z zawod-ników postawił pionka na 8 linii. Na szachownicy miał jeszcze hetmana, więc po prostu powiedział "hetman", pozostawiając pionka na ósmej linii, i nacisnął zegar.

Jego rywal zatrzymał zegar, poprosił arbitra i zareklamował nieprawidłowe posunięcie. Arbiter przyznał mu rację i naturalnie wpisał mu punkt.

Komentarz
Arbiter postąpił prawidłowo, bowiem zawodnik, który życzy sobie drugiego hetmana, powinien zatrzymać zegar i poprosić sędziego o dostarczenie go. Pozostawienie pionka na 8 linii i naciśnięcie zegara jest naturalnie nieprawidłowym posunięciem. Analogiczna sytuacja miała też miejsce w Pucharze świata w blitzach w Warszawie, w styczniu 2000 roku, i dotyczyła Rafaela Waganjana, który właśnie w ten sposób przegrał partię.

Gra bez wieży

W jednej z partii w szachach szybkich w towarzyskim turnieju zawodnik nie zauważył, że wieża z a1 spadła ze stolika i dopiero po kilku posunięciach zorientował się, że nie ma wieży. Czy sędzia może pozwolić na jej dostawienie w świetle artykułu B.4, dotyczącego szachów szybkich, a mianowicie:

B.4. W momencie, gdy obaj zawodnicy wykonali po trzy posunięcia, żadne reklamacje dotyczące nieprawidłowego ustawienia bierek, szachownicy czy wskazówek zegara nie mogą być uwzględnione. Jeżeli zamieniono pozycje króla i hetmana, to roszada z prze-stawionym królem nie jest dozwolona.

Komentarz
Moim zdaniem arbiter powinien pozwolić na dostawienie wieży, bo nie jest to nieprawi-dłowe ustawienie bierek na szachownicy, tylko brak figury, spowodowany jakby zanie-dbaniem, ale zrozumiałym wśród amatorów. Brak pozwolenia dostawienia wieży, ozna-cza przyznanie punktu przeciwnikowi, co nie jest zgodne z duchem przepisów FIDE, w słowach zawartych we wprowadzeniu do "Przepisów gry".

Jednakże w szachach zawsze są wyjątki. Jeżeli w międzyczasie przeciwnik pobił pionka a2 lub postawił figurę na linii "a" przy braku pionka, to dostawienie wieży jest niemożli-we, bo zakłóca przebieg partii.

Trudne pytanie

Załóżmy, że na szachownicy dochodzi do pozycji, w której zawodnik "A" po dowolnym posunięciu musi zamatować zawodnika "B", niezależnie od jego obrony. Czy w takim przypadku, gdy zawodnik "A" przekroczy czas, jest słuszne przyznawanie zawodnikowi "B" całego punktu? Przecież przepisy zapewniają remis zawodnikowi, który przekroczył czas, w sytuacji, gdy przeciwnik ma samotnego króla i nie może dać mata.

Komentarz
Twórcom przepisów nie przyszło do głowy, że zawodnik może być zmuszony do zama-towania przeciwnika. Naturalnie logika wymaga, aby takie pozycje traktować analogicz-nie, jak forsowne remisy. Ale wiadomo, że do takich pozycji może dojść tylko w wyjąt-kowych sytuacjach i dlatego nie znajdują się w przepisach.

Mat jest możliwy

Sędziowie powinni zachować daleko idącą ostrożność przy ferowaniu wyniku partii, gdy jeden z zawodników przekroczy czas. O takim szczególnym przypadku sygnalizuje stu-dium, w którym obie strony mogą dać mata!

A. Troicki

B: Kd1, Gb8, Gc7, Gf8, Gh8, Gh6
C: Kb1, a6

1.Gce5 a5 (1...Ka2 2.Kc2) 2.Ka1 a4 3.Gbe5 a3 4.Kd2 Ka2 (4...a2 5. Kc3 K:a1 6.Kc2X) 5.Kc3 K:a1 (5...Kb1 6.Kb3 a2 7.Kc3 K:a1 8.Kc2X) 6.Kb3+ Kb1 7.Ga1 a2 8.Kc3 K:a1 9.Kc2X

Z turniejowej praktyki

Drużynowe rozgrywki

Pisze jeden z sędziów: „W pewnej klasie rozgrywkowej doszło do kuriozalnej sytuacji. Otóż po zakończeniu rozgrywek i wręczeniu pucharów, po tygodniu ktoś zauważył, że w 5 rundzie tych rozgrywek w pewnym meczu zagrali zawodnicy nieuprawnieni do gry. Po przekazaniu tych informacji sędziemu wynik został zmieniony, zarówno tego meczu, jak i całej tabeli z wynikami końcowymi. Drużyna, która zajęła III miejsce (legalnie tj. niczym nie zawiniła) spadła na IV, a drużyna z V m. awansowała na III miejsce“.

Czy to jest dozwolone? Nie potrafię znaleźć nigdzie odpowiedzi, ani w regulaminach, ani w biuletynach. Rozmawiałem z wieloma sędziami i opinie są podzielone. Znalazłem jed-nak, że wynik należy zweryfikować, ale nie podano w jakim czasie, czy po rundzie, czy po zakończeniu turnieju?”.

Komentarz
Sprawa jest niezwykle trudna, ale niekiedy może wynikać z faktu braku właściwego re-gulaminu, który omawia m.in. warunki ustalania kolejności oraz zasady składania prote-stów, wraz z kaucją pieniężną dla uniknięcia masowych reklamacji!

Taki regulamin też może, w niektórych przypadkach, okazać się nie wystarczający do rozstrzygnięcia sprawy. Weźmy pod uwagę choćby precedensy z innych dyscyplin. Przykładowo w lekkiej atletyce, po stwierdzeniu dopingu, odebrano medale nawet po 5 latach. Z kolei w piłce nożnej, gdy sędzia nie uzna prawidłowo strzelonej bramki, to już nie można dokonać korekty.

Może być sformułowanie regulaminowe - decyzje sędziego są ostateczne i nie podlega-ją reklamacji. Ale w takich sytuacjach trzeba zatrudniać sędziego wysokiej klasy, który zaakceptuje warunek, że podjęta przez niego ewidentnie nieprawidłowa decyzja powo-duje wyłączenie go z prowadzenia zawodów przynajmniej na pół roku.

W regulaminach turniejowych PZSzach i FIDE nie można znaleźć żadnej informacji na temat zaistniałego przypadku. Trzeba więc przeprowadzić rozumowanie na tle posiada-nego doświadczenia.

Jedyny punkt, który z grubsza można zastosować znajduje się w opisie systemu szwaj-carskiego FIDE.

F7. W przypadkach gdy: został błędnie wpisany rezultat partii, albo partia została rozegrana niewłaściwymi kolorami bierek lub został skorygowany ranking zawod-nika, należy dokonać korekt, z tym, że poprawione dane obowiązują dopiero od tego momentu, a więc przy kojarzeniu następnych rund.

Oznacza to, że w gestii sędziego leży decyzja, czy zauważony błąd ma spowodować ewentualną korektę, już ogłoszonego kojarzenia nie rozegranej jeszcze rundy, szcze-gólnie w sytuacjach, gdy zawodnicy mieszkają w różnych miejscach, a ogłoszenia za-anonsowano kilka godzin wcześniej.

Z tego przepisu wynika wniosek, że rezultat błędnie wpisany i nie poprawiony przed ostatnią rundą nie powinien ulec korekcie po ostatniej rundzie, bowiem inna była tabela turniejowa i zawodnicy oceniali swoich konkurentów na tle stanu turnieju (nawet błędne-go).

Dokonanie korekty po ostatniej rundzie skłaniałoby oszustów do wpisywania nieprawi-dłowych rezultatów. Natomiast w takich sytuacjach nie zmienia się rezultatu turniejowe-go (decyzja sędziego!!), ale wprowadza się korekty jedynie do obliczeń rankingowych

Moim zdaniem reklamacji może podlegać źle wpisany rezultat, natomiast kilka dni po turnieju bardzo dyskusyjne jest branie pod uwagę uprawnionych zawodników, bo za-wodnicy kilku drużyn przystępowali do ostatniej rundy z określonymi planami, wynikają-cymi z sytuacji turniejowej.

Być może jakimś nienajgorszym rozwiązaniem jest odebranie punktów drużynie, która niesłusznie je zdobyła, bowiem wstawiła nie uprawnionych zawodników. Natomiast w takim przypadku można wstrzymać się z dodawaniem punktów przeciwnikom, którzy ich nie zdobyli. Taka decyzja wymierza karę tylko jednej drużynie i nie zmienia kolejności innych zespołów. Wtedy wilk syty i owca cała!

Naturalnie wyjątkiem byłaby sytuacja, w której rezultaty oficjalnego turnieju podlegają weryfikacji przykładowo przez Sportowe Komisje WZSzach czy PZSzach, z uwagi na kwalifikacyjny charakter turnieju. Wtedy wszyscy wiedzą, że ogłoszone przez sędziego wyniki nie są ostateczne i muszą być zatwierdzone.

Można się też dalej zastanawiać nad tym, czy dany zespół specjalnie, czy przez pomył-kę wstawił nieuprawnionych zawodników i wtedy powstaje kolejny temat do dyskusji, ale już na innej płaszczyźnie.

Reasumując, życie tworzy sytuacje, których nie ujmuje litera prawa i w których nawet doświadczonym sędziom nie jest łatwo podejmować decyzje.

Bierka znika w trakcie partii!

Stanisław Szczepaniec, uczestnik finałów MP w 1954 i 1975 roku, zwycięzca „Jantaru Bałtyku” w Rowach w 2007 roku dzieli się z Czytelnikami ciekawym przypadkiem turnie-jowym: „W ostatniej rundzie indywidualnych mistrzostw województwa pomorskiego w szachach klasycznych, granej 25 XI 2007 roku moja partia okazała się ostatnim poje-dynkiem granym w tych zawodach.

Od jej wyniku zależało miejsce „w kasie”, więc jej przebieg wzbudził zainteresowanie kilku zawodników. Przy „wiszących chorągiewkach” mój przeciwnik wywracał figury, a w pewnym momencie „zdmuchnął” z szachownicy mojego bandowego pionka (nie jestem w stanie stwierdzić czy zrobił to świadomie czy nieświadomie), czego w ferworze walki nie zauważyłem.

Ponieważ nowa pozycja, bez owego pionka, nieco się skomplikowała, straciłem dodatkowe sekundy do namysłu i moja chorągiewka spadła pierwsza. Obserwujący grę sędzia główny, sędzia klasy państwowej, na reakcję rozgorączkowanych kibiców wyjaśnił, że nie ma on pra-wa wtrącać się do przebiegu gry, jeżeli zawodnik nie zgłasza reklamacji.

Nasuwają się następujące pytania:
1. Czy sędzia ma biernie obserwować przebieg partii i nie reagować na niesportowe za-chowanie zawodnika, np. przewracanie figur w niedoczasie?
2. Czy sędzia nie powinien samorzutnie interweniować w przypadku wykonania niepra-widłowego posunięcia, w konkretnym przypadku - zrzucenia bierki z szachownicy.

Komentarz

1. Sędzia powinien postępować zgodnie z art. 13 Sędzia zawodów - Przepisów gry FIDE, a tam w art. 13.1 jest napisane wyraźnie: Sędzia powinien dopilnować dokładnego przestrzegania „Przepisów Gry FIDE“, co oznacza, że w tej sytu-acji w każdym rodzaju szachów powinien natychmiast przerwać grę, nawet w przypadku blitza czy szachów szybkich. Zrzucenie figury z szachownicy, nawet przypadkowe, wyraźnie wykracza poza jakiekolwiek przepisy czy ustalenia regu-laminowe i narusza wszystkie zasady gry w szachy.

Sędzia po oczywistym przerwaniu partii, powinien dopilnować, aby figura znalazła się ponownie na szachownicy i odpowiednio dostosować czas na obu zegarach, jednemu zmniejszyć, drugiemu dodać czas do namysłu - można tu dla ułatwienia zastosować przepis dotyczący np. odrzuconej reklamacji trzykrotnego wystąpienia tej samej pozycji.

Ponadto podany przykład obciąża także autora listu. Po „przekroczeniu czasu” nie powinien podpisywać blankietu. Powinien stwierdzić brak pionka, domagać się powrotu do pozycji, w której nastąpiła nieprawidłowość, poprosić sędziego o usta-wienie czasu na zegarach, zgodnie z opinią arbitra. Partia powinna być kontynu-owana od tego momentu. Dotyczy to naturalnie partii klasycznych.

W partiach szybkich czy blitzach zawodnik sam musi zwrócić uwagę na nieprawi-dłowe posunięcie, ale zrzucenie figury wychodzi poza zakres przepisu i w gruncie rzeczy w takich sytuacjach także w partiach czy blitzach gra nie może być konty-nuowana w pozycji bez bierek usuniętych w sposób mechaniczny. Po stwierdzeniu faktu należy powrócić do właściwej pozycji z odpowiednio dobranym czasem gry, ustawionym przez sędziego albo sędzia podejmuje inną decyzję - uznaje przegra-ną zawodnika, który zrzucił bierki lub przykładowo uznaje remis w partii z braku materiału matującego u przeciwnika.

Zawodnik, który zrzucił bierkę nie ma usprawiedliwienia, bo przecież jest zobowią-zany i to na własnym czasie podnieść strąconą bierkę i postawić na szachownicy.

2. W partiach klasycznych sędzia powinien interweniować we wszystkich przypad-kach, w których zawodnicy naruszają podstawowe przepisy gry, tj. dotknięta idzie, postawiona stoi, opadnięcie chorągiewki itp. Naturalnie nie może zwrócić uwagi zawodnikowi, że nie nacisnął zegara, że ta sama pozycja pojawiła się trzykrotne czy też wykonano 50 posunięć bez ruchu pionkiem i bicia.

Natomiast w partiach szybkich i blitzach, zgodnie z art. B6 Arbiter powinien inter-weniować, gdy ma taką możliwość, w pozycjach, w których oba króle są szacho-wane albo promocja pionka nie jest zakończona,

Zastrzeżenie wnosi art.; 13.6. Sędziemu nie wolno ingerować w przebieg par-tii, z wyjątkiem przypadków określonych w „Przepisach gry“.

Sędziemu nie wolno sygnalizować zawodnikom liczby wykonanych posunięć, z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 8.5, gdy opadnie choćby jedna chorągiewka sygnalizacyjna.

Sędzia powinien powstrzymać się także od informowania zawodnika, że dźwignia zegara nie została naciśnięta, albo że jego przeciwnik wykonał posunięcie.

Dodatkowa uwaga

Postępowanie sędziego było o tyle dziwne, że przecież przestrzegał inny ważny artykuł:

13.3. Sędzia powinien nadzorować przebieg partii, szczególnie w niedoczasie, konse-kwentne egzekwować wydane orzeczenia, a w uzasadnionych przypadkach nakła-dać kary na zawodników.

IA Andrzej Filipowicz

2008-05-14
OGŁOSZENIE O EGZAMINIE KONKURSOWYM NA APLIKACJĘ RADCOWSKĄ

Minister Sprawiedliwości,
na podstawie art. 331 ust. 4 i art. 333 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 z późn. zm.)
wyznacza termin egzaminu konkursowego na aplikacje radcowską na dzień
20 września 2008 r. godz. 11.00

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego należy złożyć w siedzibie komisji, na obszarze właściwości właściwej rady okręgowej izb radców prawnych w:
1.Białymstoku, ul. Przejazd 2 A, kod 15-430, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: augustowski, białostocki, bielski, ełcki, giżycki, gołdapski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, olecki, piski, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, węgorzewski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok, Łomżę i Suwałki;
2.Bydgoszczy, ul. Gdańska 68/6, kod 85-021, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bydgoski, chojnicki, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, inowrocławski, mogileński, nakielski, pilski, sępoleński, świecki, tucholski, wałecki, wągrowiecki, złotowski, żniński i miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz;
3.Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35, kod 80-803, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: braniewski, elbląski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Elbląg, Gdańsk, Gdynię, Puck i Sopot;
4.Katowicach, ul. Pocztowa 5/6, kod 40-002, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: będziński, bielski, cieszyński, chrzanowski, gliwicki, mikołowski, olkuski, oświęcimski, pszczyński, raciborski, rybnicki, suski, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, wadowicki, wodzisławski, zawierciański, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Bielsko-Białą, Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rybnik, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze i Żory;
5.Kielcach, ul. Przecznica 6 lok. 4, kod 25-513, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: białobrzeski, buski, grójecki, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, kozienicki, lipski, miechowski, niżański, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, przysuski, radomski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, stalowowolski, staszowski, szydłowiecki, tarnobrzeski, włoszczowski, zwoleński i miasta na prawach powiatu: Kielce, Radom, Tarnobrzeg;
6.Koszalinie, ul. Jedności 5, kod 75-401 obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: białogardzki, bytowski, człuchowski, drawski, kołobrzeski, koszaliński, lęborski, sławieński, słupski, szczecinecki i świdwiński i miasta na prawach powiatu: Koszalin i Słupsk;
7.Krakowie, ul. Fr. Nullo 8/4, kod 31-543, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, dębicki, gorlicki, krakowski, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, tarnowski, tatrzański, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów;
8.Lublinie, ul. K. Wallenroda 2E, kod 20-607, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łosicki, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i miasta na prawach powiatu: Białą – Podlaską, Chełm, Lublin i Zamość;
9.Łodzi, ul. Tylna 14, kod 90-324, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bełchatowski, brzeziński, łaski, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, sochaczewski, tomaszowski, wieluński, zduńskowolski, zgierski, łęczycki i miasta na prawach powiatu: Konin, Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.
10.Olsztynie, ul. Kopernika 10, kod 10-511, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bartoszycki, ciechanowski, działdowski, iławski, kętrzyński, lidzbarski, makowski, mławski, mrągowski, nidzicki, olsztyński, ostrołęcki, ostródzki, ostrowski, płoński, przasnyski, pułtuski, szczycieński, wyszkowski, żuromiński i miasta na prawach powiatu: Olsztyn i Ostrołękę;
11.Opolu, ul. Krakowska 26, kod 45-075, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: brzeski, głubczycki, częstochowski, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, kłobucki, krapkowicki, lubliniecki, myszkowski, namysłowski, nyski, oleski, opolski, pajęczański, prudnicki, strzelecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowę i Opole;
12.Poznaniu, ul. Chwaliszewo 69, kod 61-105, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, śremski, średzki, turecki, wieruszowski i wrzesiński i miasta na prawach powiatu: Kalisz, Leszno i Poznań;
13.Rzeszowie, ul. Baldachówka 9 lok. 10, kod 35-061, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski i miasta na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl i Rzeszów;
14.Szczecinie, ul. Gen. Rayskiego 23 lok. 3, kod 70-442, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, policki, pyrzycki, stargardzki i miasta na prawach powiatu: Szczecin i Świnoujście;
15.Toruniu, ul. Chełmińska 16, kod 87-100, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, nowomiejski, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski, włocławski i miasta na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń i Włocławek;
16.Wałbrzychu, ul. Dmowskiego 20, kod 58-300, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski i miasta na prawach powiatu: Jelenią Górę, Legnicę i Wałbrzych;
17.Warszawie, ul. Żytnia 15, lok. 16, kod 01-014, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: garwoliński, gostyniński, grodziski, kutnowski, legionowski, łukowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płocki, pruszkowski, siedlecki, sierpecki, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, żyrardowski i miasta na prawach powiatu: Płock i Siedlce oraz m. st. Warszawa;
18.Wrocławiu, ul. Włodkowica 8, kod 50-072, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, środzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski i miasto na prawach powiatu: Wrocław;
19.Zielonej Górze, ul. Piotra Skargi 10, kod 65-416, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: choszczeński, gorzowski, krośnieński, międzychodzki, międzyrzecki, myśliborski, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wolsztyński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski i miasta na prawach powiatu: Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę.

Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego upływa w dniu 6 sierpnia 2008 r.
Opłata konkursowa wynosi 563,00 zł (słownie: pięćset sześćdziesiąt trzy złote).
Opłatę należy wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim: nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za konkurs na aplikację radcowską”.

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego powinno zawierać:
-wniosek o dopuszczenie do egzaminu konkursowego,
-kwestionariusz osobowy,
-życiorys,
-potwierdzenie uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
-oryginał albo urzędowy odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego,
-informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem,
-dwa zdjęcia.

Kwestionariusz osobowy (rtf)
2008-05-14
OGŁOSZENIE O EGZAMINIE KONKURSOWYM NA APLIKACJĘ ADWOKACKĄ

Minister Sprawiedliwości
na podstawie art. 75a ust. 4 i art. 75c ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz. 1058 z późn. zm.)
wyznacza termin egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką na dzień
20 września 2008 r. godz. 11.00

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego należy złożyć w siedzibie komisji, na obszarze właściwości właściwej okręgowej rady adwokackiej w:
1.Białymstoku, ul. Przejazd 2 A, kod 15-430, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: augustowski, białostocki, bielski, gołdapski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, węgorzewski, wysokomazowiecki, zambrowski, ełcki, giżycki, olecki, piski i miasta na prawach powiatu: Białystok, Łomża, Suwałki.
2.Bielsko-Białej, ul. Nad Niprem 2/8, kod 43-300, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bielski, cieszyński, oświęcimski, suski, wadowicki, żywiecki i miasto na prawach powiatu: Bielsko-Biała.
3.Bydgoszczy, ul. Nowy Rynek 5, kod 85-131, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bydgoski, chojnicki, inowrocławski, mogileński, nakielski, świecki, sępoleński, tucholski, żniński i miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz.
4.Częstochowie, ul. J. Dąbrowskiego 12, kod 42-200, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: częstochowski, myszkowski, kłobucki, bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski, lubliniecki, oleski i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Piotrków Trybunalski.
5.Gdańsku, ul. Chlebnicka 48/51, kod 80-830, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski, braniewski, elbląski, oraz gminy: Kisielice i Susz z powiatu iławskiego, gminę Orneta z powiatu lidzbarskiego i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg.
6.Katowicach, ul. Gliwicka 17, kod 40-079, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: będziński, mikołowski, pszczyński, gliwicki, raciborski, rybnicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, wodzisławski, zawierciański, olkuski, chrzanowski i miasta na prawach powiatu: Katowice, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Tychy, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Zabrze, Żory, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Piekary Śląskie.
7.Kielcach, ul. św. Leonarda 1/30 kod 25-311, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, ostrowiecki, pińczowski, skarżyski, starachowicki, włoszczowski, miechowski i miasto na prawach powiatu: Kielce.
8.Koszalinie, ul. K. Szymanowskiego 14, kod 75-950, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: koszaliński, białogardzki, bytowski, kołobrzeski, sławieński, drawski, szczecinecki, świdwiński, słupski, człuchowski, lęborski i miasta na prawach powiatu: Koszalin, Słupsk.
9.Krakowie, ul. Stefana Batorego 17, kod 31-135, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, dębicki, gorlicki, krakowski, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, tarnowski, wielicki, tatrzański i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów.
10.Lublinie, ul. A. Grottgera 7, kod 20-029, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: rycki, lubartowski, włodawski, puławski, łęczyński, lubelski, opolski, świdnicki, chełmski, krasnostawski, kraśnicki, hrubieszowski, zamojski, biłgorajski, tomaszowski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin, Zamość.
11.Łodzi, ul. Piotrkowska 63, kod 90-413, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: brzeziński, łaski, łódzki wschodni, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, rawski, sieradzki, skierniewicki, sochaczewski, wieluński, zduńskowolski, zgierski, żyrardowski i miasto na prawach powiatu: Łódź, Skierniewice
12.Olsztynie, ul. B. Linki 3/4 kod 10-534, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: olsztyński, bartoszycki, lidzbarski, iławski, ostródzki, nidzicki, szczycieński, mrągowski, kętrzyński i miasto na prawach powiatu: Olsztyn.
13.Opole, ul. Damrota 4, kod 45-064, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko – kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, opolski, prudnicki, strzelecki i miasto na prawach powiatu: Opole.
14.Płocku, ul. H. Sienkiewicza 31, kod 09-402, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: płocki, sierpecki, płoński, gostyniński, ciechanowski, mławski, kutnowski, łęczycki, działdowski, pułtuski, żuromiński i miasto na prawach powiatu: Płock.
15.Poznaniu, ul. Konopnickiej 15, kod 60-771, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kępiński, kaliski, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, pleszewski, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, śremski, średzki, turecki, wałecki, wągrowiecki, wieruszowski, wrzesiński, złotowski i miasta na prawach powiatu: Kalisz, Konin, Leszno, Poznań.
16.Radomiu, ul. J. Piłsudskiego 19, kod 26-600, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: radomski, szydłowiecki, kozienicki, grójecki, białobrzeski, zwoleński, przysuski, lipski i miasto na prawach powiatu: Radom.
17.Rzeszowie, ul. płk. Lisa L. Kuli 7, kod 35-032, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, janowski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, opatowski, przemyski, przeworski, ropczycko – sędziszowski, rzeszowski, sanocki, sandomierski, stalowowolski, staszowski, strzyżowski, tarnobrzeski, i miasta na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg.
18.Siedlcach, ul. Bp. Świrskiego 8, kod 08-110, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, miński, parczewski, radzyński, siedlecki, sokołowski, węgrowski, oraz gmina Kołbiel z powiatu otwockiego, gmina Poświętne, Jadów, Strachówka z powiatu wołomińskiego, Kłoczew z powiatu ryckiego i Hanna z powiatu włodawskiego i miasta na prawach powiatu: Biała Podlaska i Siedlce.
19.Szczecinie, pl. Batorego 3 kod 70-207, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, policki, pyrzycki, stargardzki i miasto na prawach powiatu: Szczecin, Świnoujście.
20.Toruniu, ul. Rynek Staromiejski 17, kod 87-100, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko - dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, nowomiejski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski, włocławski i miasta na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń, Włocławek.
21.Wałbrzychu, ul. Rynek 5, kod 58-300, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, jeleniogórski, kamiennogórski, lwówecki, kłodzki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, zgorzelecki i miasta na prawach powiatu: Jelenia Góra, Wałbrzych.
22.Warszawie, ul. Al. Ujazdowskie 49, kod 00-536, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: grodziski, legionowski, makowski, ostrołęcki, ostrowski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, przasnyski, warszawski zachodni, nowodworski, wołomiński, wyszkowski oraz gmina Sulejówek z powiatu mińskiego i miasto na prawach powiatu: Ostrołęka oraz m. st. Warszawa. 23.Wrocławiu, ul. Sądowa 4, kod 50-046, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: górowski, głogowski, jaworski, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, złotoryjski i miasta na prawach powiatu: Wrocław, Legnica.
24.Zielonej Górze, ul. Pl. Pocztowy 16/5, kod 65-305, obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: zielonogórski, krośnieński, żarski, żagański, nowosolski, świebodziński, międzyrzecki, strzelecko – drezdenecki, gorzowski, sulęciński, słubicki, choszczeński, myśliborski, wolsztyński, wschowski i miasta na prawach powiatu: Zielona Góra i Gorzów Wlkp.

Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego upływa w dniu 6 sierpnia 2008 r.
Opłata konkursowa wynosi 563,00 zł (słownie: pięćset sześćdziesiąt trzy złote).
Opłatę należy wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim: nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za konkurs na aplikację adwokacką”.

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego powinno zawierać:
-wniosek o dopuszczenie do egzaminu konkursowego,
-kwestionariusz osobowy,
-życiorys,
-potwierdzenie uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
-oryginał albo urzędowy odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego,
-informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem,
-dwa zdjęcia.

Kwestionariusz osobowy (rtf)
2008-05-14
OGŁOSZENIE O EGZAMINIE KONKURSOWYM NA APLIKACJĘ NOTARIALNĄ

Minister Sprawiedliwości,
na podstawie art. 71b §4 i art. 71 d §1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 z późn. zm.)
wyznacza termin egzaminu konkursowego na aplikację notarialną na dzień
20 września 2008 r. godz. 11.00

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego należy złożyć w siedzibie właściwej komisji, które mieszczą się w siedzibach rad izb notarialnych w:
1.Białymstoku, ul. Warszawska 72, lokal 013, kod 15-078,
2.Gdańsku z siedzibą w Sopocie, ul. Jagiełły 10, kod 81-757 Sopot
3.Katowicach, ul. Poniatowskiego 23, kod 40-055,
4.Krakowie, Rynek Główny 23, kod 31-008,
5.Lublinie, ul. Graniczna 7/1, kod 20-022,
6.Łodzi, ul. Narutowicza 119a, kod 90-145,
7.Poznaniu, ul. Piękna 41, kod 60-589,
8.Rzeszowie, ul. Rynek 18, kod 35-064,
9.Szczecinie, Al. Wojska Polskiego 189/1, kod 71-001,
10.Warszawie, ul. Karwińska 3, kod 02-639,
11 Wrocławiu, ul. Św. Antoniego 31, kod 50-073.

Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego upływa w dniu 6 sierpnia 2008 r.

Opłata konkursowa wynosi 563,00 zł (słownie: pięćset sześćdziesiąt trzy złote).
Opłatę należy wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim: nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za konkurs na aplikację notarialną”.
Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego powinno zawierać:
-wniosek o dopuszczenie do egzaminu konkursowego,
-kwestionariusz osobowy,
-życiorys,
-potwierdzenie uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
-oryginał albo urzędowy odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego,
-informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem,
-dwa zdjęcia.

Kwestionariusz osobowy (rtf)
2008-05-14
OGŁOSZENIE O EGZAMINIE KONKURSOWYM NA APLIKACJĘ KOMORNICZĄ

Minister Sprawiedliwości
na podstawie art. 29c ust. 1 oraz art. 29d ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 z późn. zm.)
wyznacza termin egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą: na dzień
20 września 2008 r. godz.11.00

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia wzoru zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą oraz wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego (Dz.U.z 2007 r Nr 244 ,poz. 1801), należy złożyć w siedzibie właściwej komisji egzaminacyjnej, które mieszczą się w siedzibach rad izb komorniczych w:
1. Krakowie, ul. Francesco Nullo 8/3, kod 31-543, obejmującej obszar właściwości izb komorniczych w Krakowie, Katowicach oraz Rzeszowie
2. Poznaniu, ul. Głęboka 4, kod 61-553, obejmującej obszar właściwości izb komorniczych w Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku oraz Szczecinie
3. Warszawie, Al. Jerozolimskie 133/62, kod 02-304, obejmującej obszar właściwości izb komorniczych w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz Białymstoku
Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą upływa w dniu 1 sierpnia 2008 r.
Opłata egzaminacyjna wynosi 563 PLN (słownie pięćset sześćdziesiąt trzy złote). Opłatę należy wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim: nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za egzamin konkursowy na aplikację komorniczą”.
Do zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą należy załączyć:
- dwa odpisy wypełnionych formularzy zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą,
- odpis aktu urodzenia,
- życiorys,
- zaświadczenie o stanie zdrowia na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 z późn. zm.), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sadów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) - o zdolności do pełnienia obowiązków komornika sądowego,
-dokumenty potwierdzające ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej,
- zaświadczenie o niekaralności,
- inne
- potwierdzenie uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
- dwa zdjęcia.

>